2019 Food&Wine Awards: Not 1, but 2 for ELY

Every year, Food&Wine Ireland seek the very best talent in the hospitality industry across the island of Ireland. This year they have paired up with Rémy Martin to name their shortlist for the 2019 F&W Awards. We are very delighted to have been shortlisted for two awards. Our newly refurbished ELY WINE BAR, with its multi-award-winning wine list, on 22 Ely Place has been shortlisted for “Best for Wine Lovers”, and our Wine Manager, Ian Brosnan, has been shortlisted for the “Sommelier of the Year” award. Thank you to everyone who nominated us!

Here is a full list of the Awards Shortlist, courtesy of Food&Wine Ireland.

REGIONAL AWARDS

Best Restaurant Ulster

28 Darling Street, Enniskillen, Co Fermanagh

Balloo House, Newtownards, Co Down

Catalina at Lough Erne Resort, Enniskillen, Co Fermanagh

Deane’s EIPIC, Howard Street, Belfast, Co Antrim

James’s St., Belfast, Co Antrim

MacNean House, Blacklion, Co Cavan

Muddlers Club, Belfast, Co Antrim

Noble, Holywood, Co Down

OX, Belfast, Co Antrim

Wine & Brine, Moira, Craigavon, Co Down

 

Best Restaurant Munster

Bastion, Kinsale

Ichigo Ichie, Cork City

Longueville House, Mallow

Mews, Baltimore

Pilgrim’s, Roscarberry, Cork

Restaurant Chestnut, Ballydehob, Cork

Sage, Midleton, Cork

The Oak Room at Adare Manor, Limerick

The Old Convent, Tipperary

Wild Honey Inn, Lisdoonvarna, Clare

 

Best Restaurant Connacht

Aniar, Galway

Ard Bia, Galway

George V @ Ashford Castle, Mayo

Kai, Galway

La Fougere at Knockranny House Hotel, Mayo

Loam, Galway

Tartare, Galway

The Cottage, Jamestown, Leitrim

The Owenmore at Ballynahinch Castle, Connemara

West at The Twelve, Barna, Galway

 

Best Restaurant Leinster

Aimsir, Kildare

Aldridge Lodge, Wexford

Campagne, Kilkenny

Canteen, Kildare

La Cote Seafood Restaurant, Wexford

Lady Helen – Mount Juliet, Kilkenny

Ristorante Rinuccini, Kilkenny

The Strawberry Tree, Wicklow

Thyme, Westmeath

Two Cooks, Sallins, Kildare

 

Best Restaurant Dublin

Ananda, Dundrum

Bastible, D8

Chapter One, D1

Dax, D2

Forest Avenue, D4

L’Ecrivain, D2

Liath, Blackrock

Michael’s, Mount Merrion

Restaurant Patrick Guilbaud, D2

The Greenhouse, D2

 

Best Chef Ulster

Alex Greene, EIPIC

Carmel McGirr, MacNean House

Chris McGowan, Wine & Brine

Chris Molloy, The Lemon Tree

Danni Barry, Balloo House

Gearoid Lynch, The Olde Post Inn

Niall McKenna, James St.

Noel McMeel, Catalina

Stephen Toman, OX

Tony Davidson, Fisk

 

Best Chef Munster

Ahmet Dede, Mews

Aidan McGrath, Wild Honey Inn

Martijn Kajuiter, The Cliff House

Mike Tweedie, Oak Room @ Adare Manor

Niamh Fox, Little Fox

Paul McDonald, Bastion

Richard Gleeson, Dooks Fine Foods

Rob Krawczyk, Restaurant Chestnut

Takashi Miyasaki, Ichigo Ichie

Wade Murphy, 1826 Adare

 

Best Chef Connacht                                                              

Claudio Schiano di Cola, Tartare

Enda McEvoy, Loam

Frankie Mallon, An Port Mór

Jess Murphy, Kai

Jp McMahon, Aniar

Michael O’Meara, Oscar’s

Phillippe Farineau, Ashford Castle

Ruarí De Blacam, Inis Meain Suites

Seamus Commons, La Fougère @ Knockranny House Hotel

Shamzuri Hanifa, The Cottage

 

Best Chef Leinster

Antonio Cavaliere, Rinuccini, Kilkenny

Barry Liscombe, Hartes of Kildare

Billy Whitty, Aldridge Lodge, New Ross, Wexford

Fergal Dempsey, Wild and Native Seafood Restaurant, Rosslare, Wexford

Garret Byrne, Campagne, Kilkenny

James Kavanagh, The Strawberry Tree at Brooklodge Hotel, Wicklow

James Sheridan, Canteen, Kildare

Jordan Bailey, Aimsir, Kildare

Ken Harker, Lady Helen at Mount Juliet, Kilkenny

Paul Hynes, La Côte Seafood Restaurant, Wexford

 

Best Chef Dublin

Damien Grey, Liath

Gareth (Gaz) Smith, Michael’s

Graham Neville, DAX

Grainne O’Keefe, Clanbrassil House

John Wyer, Forest Avenue

Karan Mittal, Ananda

Keelan Higgs, Variety Jones

Mickael Viljanen, The Greenhouse

Paul McNamara, Uno Mas

Sunil Ghai, Pickle

 

NATIONAL RESTAURANT AWARDS

Hotel Restaurant

Catalina Restaurant @ Lough Erne Estate, Fermanagh

La Fougere @ Knockranny House Hotel, Westport, Mayo

Rusheenduff Restaurant @ Renvyle House, Connemara, Galway

Taylor & Clay @ Bullitt Hotel, Belfast

The Garden Room @ The Merrion Hotel, D2

The Lady Helen @ Mount Juliet, Kilkenny

The Mustard Seed @ Echo Lodge, Ballingarry, Limerick

The Oak Room @ Adare Manor, Limerick

The Owenmore @ Ballynahinch Castle, Connemara, Galway

The Saddle Room @ The Shelbourne, D2

 

Best Casual

Assassination Custard, D8

Deasy’s Harbour Bar & Seafood Restaurant, Ahidelake, Cork

Etto, D2

Forest & Marcy, D4

Grow HQ, Waterford

Little Fox, Ennistymon, Clare

Miyazaki, Cork

Pickle Restaurant, D2

Piglet Wine Bar, D2

Tartare, Galway

 

Farm & Sea To Plate

Aimsir, Cliff At Lyons, Kildare

Aldridge Lodge, Wexford

Ballymaloe House, Cork

Grow HQ, Waterford

Inis Meain Suites, Galway

Longueville House, Cork

Michael’s, Dublin

Misunderstood Heron, Leenaun, Galway

Sage, Midleton, Cork

The Strawberry Tree Restaurant, Wicklow

 

Best for Wine Lovers

Ely Wine Bar, Dublin

Fish Shop, Benburb Street, Dublin

Green Man Wines, Dublin

Greenacres, Wexford

Loose Cannon, Dublin

Ox, Belfast

Sheridan’s Wine Bar, Galway

The Black Pig, Kinsale, Cork

Variety Jones, Dublin

Whelahans wines, Dublin

 

Classic of the Year

Ard Bia, Galway

Ballymore Inn, Co. Kildare

Cafe Paradiso, Cork

China Sichuan, Sandyford, Dublin

Cornucopia, D2

L’Ecrivain, D2

Montys of Kathmandu, D2

One Pico, D2

Renvyle House, Galway

The Mustard Seed, Limerick

 

Best Pub Food

Fisk, Downings, Co. Donegal

Fowl Play @ Square Ball, D2

Kealy’s Inishowen, Donegal

L Mulligan Grocer, D7

Legal Eagle, D1

Mikey Ryan’s Bar and Restaurant, Tipperary

Power’s Thatched Pub, Oughterard, Galway

Salty Dog, Bangor, Co. Down

The Oarsman, Leitrim

The Old Spot, D4

 

Café of the Year

Bread 41, D2

Brigit’s Garden Café, Connemara

Dook’s, Fethard, Tipperary

Inishwallah, Inishbofin, Galway

Luncheonette @ NCAD, D8

ORSO, Cork

Press Cafe, D4

Rua, Mayo

The Green Onion Café, Limerick

Two Pups, D2

 

Start-Up of the Year

28 Darling Street, Enniskillen

Bia Rebel Ramen, Belfast

Bowls by Kwanghi, D1

Bread 41, D2

Everetts, Waterford

Little Fox, Ennistymon, Clare

Lucky Tortoise, D2

Uno Mas, D2

Variety Jones, D7

 

NATIONAL PEOPLE AWARDS

Rising Star

Cathal Leonard, Potager

Daniel Desmond, Chapter One

Gráinne O’Keeffe, Clanbrassil House

James Cullinane, Longueville

Jordan Bailey, Aimsir

Niamh Fox, Little Fox

Paula Stakelum, Ashford Castle

Roisin Gillen, Liath

Sean Gargano, The Legal Eagle

Talha Pasha, Michael’s

 

Host of the Year

Adam Stockman, The Ivory, Belfast

Beryl Kearney, Viewmount House, Co. Longford

Danny Desmond, Chapter One, D2

Jane O’Callaghan, Longueville House, Cork

John Edward Joyce, The Mustard Seed, Limerick

Kevin Hui, China Sichuan, Sandyford, Dublin

Majken Bech Bailey, Aimsir, Co. Kildare

Nicholas Faujors, La Fougere, Knockranny House, Westport, Mayo

Robert Bowe, Ashford Castle, Mayo

Stephane Robin, Restaurant Patrick Guilbaud, D2

 

Pastry Chef of the Year

Daniel C Duckett, Lazy Claire Patisserie, Belfast

Darren Hogarty, Chapter One, D1

Eoin Cluskey, Bread 41, D2

Graham Herterich, The Bakery by The Cupcake Bloke, D8

John Robert (JR) Ryall, Ballymaloe House, Cork

Karen Smith China Sichuan, Sandyford, Dublin

Lali Gonzalez, The Greenhouse, D2

Nicole Crow, OX, Belfast

Paul Kelly, Merrion Hotel, D2

Paula Stakelum, Ashford Castle, Mayo

 

Sommelier of the Year

Cathryn Steunenberg, Aimsir

Sean Gargano, The Legal Legal

Alain Kerloch, OX, Belfast

Nisea Doddy Burke, The Shelbourne

Talha Pasha, Michael’s

Shiva Gautam, Monty’s of Kathmandu

Joey Scanlon, Restaurant Patrick Guilbaud

Thomy Sabbe, Pearl Brasserie

Ian Brosnan, Ely Wine Bar

Jurica Gojevic, Adare Manor

 

Best Restaurant Bartender

Alan McGillivary Balfes @ The Westbury, D2

David Somerville The Legal Eagle, D1

Paul Lambert Shaker & Vine, Swords, Dublin

James Huey Walled City Brewery, Derry

Rose O’Toole Aimsir, Kildare

Ivan Kordic Old Street Malahide, Dublin

Ariel Sanecki Tack room Adare Manor, Limerick

Juba Paridi Chapter One, D1

Trafford Murphy Ballymaloe House, Cork

Michal Lis, The Sidecar at The Westbury, D2

 

International Chef of the Year

Andrew Walsh, Cure Restaurant, Singapore

Anna Haugh Myrtle restaurant, London

Brian Houlihan, Bia Boston (& more), US

Chris McClurg Paul Ainsworth @ No6 restaurant, Ainsworth

Clare Smyth Core, London & NYC

Kevin Burke @ The Ninth, London

Kevin O’Donnell Kadeau, Copenhagen

Richard Corrigan, Bentley’s Mayfair, London

Robin Gill The Dairy, Counter Culture, Sorella, Darby’s, London

Shauna Froydenlund Marcus at The Berkeley, London

 

Outstanding Champion

Conor Spacey, FoodSpace

Daniel Hannigan, Food for Thought

Darina Allen, Ballymaloe Cookery School

Derry Clarke, L’Ecrivain

Gareth Smith, Michael’s

JB Dubois, GROW HQ

Jess Murphy, Kai

JP McMahon, Aniar

Neven Maguire, MacNean House & Restaurant

Ross Lewis, Chapter One

 

INDUSTRY AWARDS

Best Workplace

Balloo Inns Group, Co Antrim

Caisleáin Óir Hotel, Annagry, Co Donegal

The Pig’s Ear, Nassau Street, Dublin 2

 

Best Under 30

Django Getsee, Farnham Estate, Co Cavan

Grainne O’Keefe, Clanbrassil House, D8

Karan Mittal, Ananda, Dundrum

 

Best Producer

Crawford’s Farm, Cloughjordan, Co Tipperary

Imbibe Coffee, Dolphins Barn, D8

Mike Thomson, Young Buck Cheese, Co Down